EDUKACJA

Poniżej prezentujemy zgłoszenie w kategorii EDUKACJA, w konkursie
„Najlepszy produkt Turystycznej Podkowy 2024”

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach to atrakcyjny obiekt edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa i pożarnictwa. Na potrzeby Centrum zaadoptowane zostało piętro remizy OSP w Dobczycach o powierzchni 500 m2. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej realizuje program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży z zakresu unikania niebezpieczeństwa oraz postępowania w obliczu zagrożenia. W tym celu stworzona została interaktywna „ścieżka bezpieczeństwa”, w której wykorzystano najnowocześniejsze technologie. Powierzchnia edukacyjna Centrum podzielona została na sektory tematyczne dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa nad wodą i w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy mogą sami wcielić się
w rolę strażaków i poznać proces akcji ratowniczo-gaśniczej.

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej to pierwszy tego typu obiekt na mapie Małopolski. Jego celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń, a także propagowanie właściwych postaw w obliczu niebezpieczeństwa. Zajęcia w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej to doskonała oferta edukacyjna dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. To także ciekawa i wartościowa oferta spędzenia czasu wolnego z rodziną czy dodatkowy punkt programu podczas organizacji szkoleń z zakresu BHP, obrony cywilnej i pożarnictwa. Pierwszy projekt, jaki został zrealizowany w nowo powstałym Centrum, nosił nazwę „Zajęcia edukacyjne pierwszej pomocy oraz przeciwpożarowe z elementami ratownictwa kwalifikowanego”.  W ciągu niespełna
3 miesięcy ponad 900 uczestników skorzystało z zajęć szkoleniowo-edukacyjnych z zakresu ratownictwa, unikania niebezpieczeństwa czy postępowania w obliczu zagrożenia. W 2024 roku z zajęć w Centrum skorzystało 8400 osób.

Agroturystyka „Pod Gruszą”, Gruszów 53

Agroturystyka „Pod Gruszą” stanowi kwintesencję tego, co charakterystyczne w Gminie Raciechowice. Oprócz oczywistych usług noclegowych w klimatycznym domu położonym z daleka od głównej drogi przejazdowej przez Gruszów, jest tu tradycyjny sad, pasieka, zwierzęta: krowy, kozy, barany, rozmaity drób, las, tartak. Niezwykle ciepli właściciele, pyszne, domowe jedzenie stanowią dodatkowo o sukcesie turystycznym tego miejsca.

Z oferty gospodarstwa korzystają szkoły i przedszkola z całej Małopolski i przyjeżdżają tu cyklicznie. Nie brakuje turystów indywidualnych, rodzin, a także grup uczestniczących w warsztatach kulturalnych organizowanych w gospodarstwie.

Gospodarstwo agroturystyczne „Pod Gruszą” świadczy nie tylko usługi noclegowe, ale także usługi turystyczno – kulturowe, takie jak:

– tradycyjny wypiek chleba „Od ziarenka do bochenka”
– warsztaty kulinarne
– zajęcia w stajni gospodarstwa agroturystycznego
– zajęcia w pasiece
– wycieczki do lasu i warsztaty leśne
– wycieczki do pobliskiego tartaku
– kuligi
– zielone szkoły
– organizacja Balu Seniora we współpracy ze stowarzyszeniem „Raciechowice 2005” i wielu innych inicjatyw o charakterze integracyjnym.

Gospodarstwo położone w Beskidzie Wyspowym blisko Krakowa, Bochni i Wieliczki .Pobliskość lasu w otoczeniu zieleni, kwitnących i owocujących sadów uprzyjemni pobyt turystom indywidualnym jak i grupom młodzieży przybywających w celach edukacyjnych. Prowadzimy czynne gospodarstwo rolne z wielokierunkową uprawą i hodowlą zwierząt gospodarskich. Nasze gospodarstwo oparte na tradycji
z uwzględnieniem nowoczesnych metod gospodarowania. Dla turystów przygotowaliśmy samodzielny dom, pokoje z łazienkami z łazienkami, w tym również dla niepełnosprawnych. Prowadzimy całodzienne wyżywienie na bazie produktów własnych. Uwzględniając zasoby naszego gospodarstwa przygotowaliśmy się do przyjęcia grup edukacyjnych, zabezpieczając bezpieczeństwo i atrakcyjne programy edukacyjne, które pozwolą dzieciom i młodzieży poznać rzeczywisty charakter wsi i życia na niej.

PROMOCJA CZYTELNICTWA I KULTURY LITERACKIEJ
w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej

W naszej bibliotece już od kilku lat prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki (DKK) dla dzieci.

Spotkania klubowiczów, na których wspólnie czytamy książki i rozmawiamy o przygodach bohaterów odbywają się przeważnie 2 razy w miesiącu. Dzieci wraz za Paniami przychodzą na nasze spotkania do biblioteki, ale również my odwiedzamy przedszkola, a jeśli pogoda jest sprzyjająca to spotykamy się także na łonie natury.

Założeniem spotkań jest edukacja i czerpanie przyjemności z czytania oraz dyskusji na temat literatury. Dyskusje uzupełniamy o gry i zabawy aktywizujące uczestników.  Wspaniałym elementem programu DKK są spotkania autorskie, dające możliwość osobistego spotkania klubowiczów z autorami czytanych przez siebie książek.

Książki odgrywają istotną rolę we wspieraniu wzrostu i rozwoju dziecka poprzez wzbogacanie ich języka
i wprowadzanie ich w świat społeczny, w którym żyją.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci przynosi szereg korzyści płynących ze wspólnego czytania książek i zachęcania dzieci do dialogu. Wspomagamy proces uczenia się poprzez czytanie książek i opowiadanie historii co jest wspaniałym sposobem na wzbogacenie języka przez dziecko oraz rozwoju podstawowych umiejętności dziecka. Mówienie o postaciach, o tym, co czują, dlaczego robią to, co robią itp. pomaga dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, rozumieć bardziej złożone sytuacje i zachowania emocjonalne osób.

Dzięki spotkaniom z dziećmi ,,oswajamy” ich z książką oraz zachęcamy i przyzwyczajamy od najmłodszych lat korzystania z biblioteki.

Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza na Lubomirze
OBSERWACJE I POKAZY ASTRONOMICZNE
Węglówka 400, 32-412 Wiśniowa

„Czy Twardowski poleciał na Księżyc?”. Obserwacje Srebrnego Globu są jednymi z najbardziej spektakularnych. Podczas spotkania prowadzone są obserwacje naszego naturalnego satelity przez teleskop. Pokazy umożliwiają zapoznanie się z obiektami znajdującymi się na jego powierzchni, takimi jak kratery, morza czy góry Księżycowe. Podczas spotkania prezentowana jest powierzchnia Księżyca, jak również przedstawiana aktualna wiedza
o Księżycu – jego historia oraz budowa. Przy dużych powiększeniach prezentowana jest szczegółowa budowa kraterów, gór księżycowych czy też pokazywane są szczyty wulkanów. Dziełem wieńczącym pokazy jest wykonanie własnego zdjęcia Księżyca za pomocą telefonu komórkowego.

„Z teleskopem na Słońce”. Niewiele osób wie, że posiadając odpowiedni teleskop można przeprowadzić bardzo ciekawe obserwacje Słońca. To, w okresach wzmożonej aktywności, potrafi zaskoczyć. Jednym z produktów obserwacyjnych są dzienne spotkania ze Słońcem. Specjalistyczny sprzęt pozwala dostrzec zjawiska zachodzące w chromosferze – jednej z najbardziej zewnętrznych warstw Słońca. Przez taki teleskop można dostrzec wiele ciekawych obiektów, wśród których są protuberancje, potocznie zwane wybuchami. Widoczne są jak ogromne chmury oderwane od Słońca. Zdarzają się także rozbłyski słoneczne, czyli trwające kilkanaście minut rozjaśnienia niewielkich obszarów na Słońcu. Teleskop umożliwia nam także zaobserwować skomplikowaną budowę obszarów aktywnych. Każda z obserwacji połączona jest z wykładem ilustrującym zasadę działania Słońca.

Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza usytuowane jest na szczycie Lubomir, 904 m n.p.m. z dala od świateł miejskich i cywilizacji. Nieocenioną zaletą takiej lokalizacji jest czysta, pozbawiona pyłów i wyjątkowo spokojna i pozbawiona większych turbulencji atmosfera. To sprawia, że obserwacje Księżyca przez teleskop mogą być wykonane bardzo szczegółowo. Wyraźny obraz w okularze budzi ogromne emocje wśród uczestników pokazów. Dodatkowym atutem jest używanie jednego z największych amatorskich teleskopów astronomicznych ułatwiających prowadzenie obserwacji. Duży teleskop pozwala na osiągnięcie większych powiększeń, a zatem na bardziej szczegółowe obserwacje powierzchni Srebrnego Globu. Jednocześnie umożliwia bardziej szczegółowy opis obiektów jakie możemy na Księżycu znaleźć. Lokalizacja obserwatorium przy szlaku zwanym „Małą pętlą beskidzką” oraz publiczna strona internetowa pozwala dotrzeć do dużej ilości odbiorców, co widoczne jest w dużej popularności prowadzonych pokazów nieba.

Niewątpliwym atutem pokazów jest lokalizacja Obserwatorium Astronomicznego. Usytuowane jest ono na jednym z ważniejszych szlaków Beskidu Wyspowego – „Małym szlaku beskidzkim”, na szczycie góry Lubomir, 904 m n.p.m. z dala od świateł miejskich i cywilizacji. Taka lokalizacja sprawia, że obok obserwatorium przechodzi dużo turystów, a pogodowo atmosfera jest czysta, pozbawiona pyłów i wyjątkowo spokojna. Nie ma także dużej ilości miejsc w Polsce, w których prowadzone są pokazy Słońca przez specjalistyczny sprzęt, szczególnie dużych rozmiarów. W Obserwatorium do pokazów Słońca używany jest drugi co do wielkości w Polsce teleskop słoneczny. Pozbawiona większych turbulencji atmosfera i duży teleskop sprawiają, że obrazy otrzymywane będą wyraźne, co przekłada się na ilość obserwowanych szczegółów. Lokalizacja obserwatorium oraz publiczna strona internetowa pozwala dotrzeć do dużej ilości odbiorców, co ma odbicie w dużej popularności prowadzonych pokazów.

GOKiS Pcim – WARSZTATY Z BIBUŁKARSTWA, DECOUPAGE, KANZASHI,
SZYDEŁKOWANIE, MAKRAMY, HAFT KRZYŻYKOWY

Warsztaty z bibułkarstwa (kwiaty, palmy wielkanocne), decoupage (malowane drewniane anioły, deski, świece, talerze, serwetniki i bombki świąteczne), kanzashi (kwiaty ze wstążek) szydełkowanie,  makramy (ozdoby świąteczne, dekoracje ścienne), haft krzyżykowy (obrazy).

Warsztaty dotykają różnorodnej tematyki, integrując tym sposobem dzieci i młodzież o różnych zainteresowaniach. Warsztaty rozwijają ich zdolności motoryczne i plastyczne,
kształtując wrażliwość na sztukę oraz edukując artystycznie.

Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu – WARSZTATY CERAMICZNE

Warsztaty przeznaczone są dla każdej grupy odbiorców. Uczestnicy poznają teorię i wykonują w praktyce wyroby z gliny. Pod okiem instruktora lepią, wypalają i szkliwią swoje prace.
Poznają przy tym cały proces technologiczny.

KLISZCZACKA ZAGRODA w Tokarni

Kliszczaka Zagroda znajduje się niedaleko wyjścia na słynną Kalwarię Tokarską i Zębalową Górę, posiada przez to bardzo dobre walory turystyczne z których mogą korzystać pasjonaci regionu, ale również zwykli turyści i wycieczki szkolne. W miejscu jest możliwość organizacji warsztatów regionalnych, przyjmowania grup turystycznych oraz organizowanie spotkań integracyjnych. To jest również doskonałe miejsce do realizacji filmów, teledysków o charakterze regionalnym i historycznym. Kilka razy w oku spotykamy się tutaj na Święcie Ziemniaka czy zajęciach edukacyjnych dla dzieci pt. Żywa Zagroda. Dzieci poznają uroki dawnego życia, smakują regionalnych potraw, mają również okazję na przejażdżkę wozem konnym czy traktorem. Wyjątkowe miejsce na szlaku kultury Małopolski.

ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA link lub link