Poniżej prezentujemy zgłoszenie w kategorii WYROBY RĘKODZIELNICZE, w konkursie
„Najlepszy produkt Turystycznej Podkowy 2024”
IMKA Iwona Krasek, Stadniki 228
KUBKI CERAMICZNE, METALOWE, T-SHIRTY, „GÓRSKA” KAWA,
WSZYSTKO Z MOTYWEM GÓSKIM, PRODUKTY Z AUTORSKĄ GRFIKĄ
Kubki ceramiczne, metalowe, t-shirty, „górska” kawa, wszystko z motywem góskim, produkty z autorską grafiką, inspirowane górskim krajobrazem i naturą. Stworzone przez pasjonata dla miłośników przyrody, by mogli cieszyć się tym klimatem na co dzień. Produkty posiadają unikatową grafikę i hasło przewodnie. Powstały z dbałością o detale i wysoką jakością dobranych materiałów. Produkty są bardzo funkcjonalne i idealna zarówno do codziennego użytku ale i aktywnego spędzenia czasu dodając jednocześnie górskiego klimatu.
Anna Polonek – TWÓRCA ŚWIEC Z WOSKU SOJOWEGO
Czasław 121, 32-415 Raciechowice
Twórca świec z wosku sojowego. Pani Anna tworzy świece w różnych formach, kolorach i zapachach. Wosk sojowy jest przetworzoną formą oleju sojowego. Dodatkowo jest on bezpieczny dla zdrowia oraz jest piękna ozdoba wnętrza domowego.
Save Art Monika Stanisz, Krzesławice 92, gmina Raciechowice
Wykonywane ręcznie na każdym etapie produkcyjnym, unikalne drewniane zabawki: koniki, koty, kury, sowy, bociany i innego rodzaju ptactwo, krowy, kozy, samochody, pociągi, bryczki, skrzynki krakowskie, bączki itp. Magnesy z głowami kotów, w tym kotów właścicieli, ptaki na kółkach, drzewka szczęścia. Barwne, energetyczne obrazy, najczęściej z przestawieniem wiejskiego pejzażu lub zwierząt.
Żadna praca Moniki Stanisz nie jest taka sama, każda z nich posiada unikalne cechy odróżniające je od pozostałych elementów „serii”. Powód jest jeden: każda wytwarzana jest ręcznie – wystrugane szczegóły zwierząt, oszlifowane samochodziki, pięknie malowane szczegóły prac nadają im niepowtarzalny charakter. Obrazy autorstwa Moniki Stanisz to swoiste „bomby energetyczne” – barwne, dynamiczne, żywe. W swojej twórczości Monika oddaje to, co kocha najbardziej – wiejski pejzaż, miłość do zwierząt, przyrody, przywiązanie do etnografii, z którą związana jest jej zawodowa przeszłość. Prace Moniki są więc jak ona sama. Można je spotkać w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, na lokalnych świętach związanych z produktem turystycznym i w Katowicach, na festiwalach etnomanii.
Beskid Art Deco – Marian i Grażyna Murzyn,
Poznachowice Dolne 52
Gorset krakowski ręcznie haftowany
Gorset krakowski jest najbardziej reprezentacyjną i rozpoznawalną częścią kobiecego ludowego stroju krakowskiego. „Najwięcej zdobi Krakowiankę gorset, bo też przy szyciu tej części ubrania wysila się jej umysł, aby go przyozdobić najbogaciej, wystroić najwspanialej , pisał Seweryn Udziela. Tak więc my stroimy najbogaciej jak umiemy nasze krakowskie gorsety. Jest to tradycja Małopolski w tym naszej rodzinnej Gminy Wiśniowa, gdzie ten gorset jest najbogatszy w regionie i łączy w sobie tradycję krakowską, Lachowską i zagórzańską.
Jest naszą wizytówką i dumą.
Gorsety Krakowskie są unikalne ze względu na swoje pochodzenie i są przypisanie do terenu Małopolski. Obszar działania LGD Turystyczna Podkowa to ta właśnie krakowska tradycja i bogate korzenie z niej wyrastające. Mamy obowiązek jako mieszkańcy o te korzenie dbać i je pielęgnować, bo to spuścizna naszych przodków. Stroje ludowe ,a więc i gorsety ubierają zarówno zespoły folklorystyczne, jak i Koła Gospodyń Wiejskich, również mieszkańcy na wszelkie uroczystości głównie religijne. Gdy jedziemy w świat i chcemy zaprezentować swoją kulturę i podkreślić pochodzenie to zakładamy strój ludowy. Nasza firma Beskid Art Deco istnieje od 2002 roku i za te ponad 20 lat uszyte u nas stroje znalazły nabywców na całym świecie i trudno tu wymienić kraj, do którego one nie trafiły. Polonia jest wszędzie i chce pokazać światu swoją tradycję i to ona jest naszym głównym klientem. Lalki ubrane w stroje krakowskie lub drewniane pisanki, bombki choinkowe to najbardziej rozpoznawalne gadżety i najlepszy prezent dla zagranicznych gości odwiedzających Polskę.
Nasze gorsety prezentujemy nie tylko na Paniach ,ale ich wizerunek przenosimy tez na inne elementy unikalnych wyrobów rękodzielniczych. Posiadamy certyfikat Made in Małopolska, prezentowaliśmy nasze prace osobiście w wielu prestiżowych miejscach promując nie tylko Małopolskę ale i Polskę na arenie międzynarodowej , między innymi w głównej siedzibie ONZ w Genewie, w Berlinie na największych targach rolno-spożywczych Grüne Woche, zamku Corvey w Höxter, Poczdamie, Dożynkach Prezydenckich itd. Należy podkreślić, że pracujemy ręcznie z najwyższą starannością dbając o detale i jakość oraz związanie produktu
z miejscową tradycja, to unikalna działalność jak na dzisiejsze czasy, myślimy, że warto promować,
naszych miejscowych artystów i naszą tradycję.
Stowarzyszenie Twórców i Artystów „CEPRY”
Wiśniowa 320, 32-412 Wiśniowa
Obszar LGD Turystyczna Podkowa tworzy 7 gmin niezmiernie bogatych w twórców i rękodzielników ludowych przybliżających historie i kulturę tej ziemi. Obszar ten pod względem etnograficznym nie jest jednorodny, co jeszcze bardziej ubogaca jego koloryt i charakter tego terenu niezmiernie ciekawego historycznie i kulturowo. Można tu wyróżnić dwie grupy etnograficzne „Krakowiaków” i „Górali-Kliszcaków”. Różnice te grupy uwidoczniały przede wszystkim w języku, stroju, architekturze, malarstwie, śpiewie, rzeźbie, rzemiośle, itp., które przetrwały do obecnych czasów i są kultywowane zwłaszcza przez ludowych twórców, artystów i rękodzielników.
Krzysztof Bednarz, Trzebunia
– ARTYSTA RZEŹBIARZ
Artysta rzeźbiarz, samouk. Swoje prace prezentuje na różnego rodzaju targach i festiwalach, m.in. 50 Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem czy w Powiatowym Plenerze Rzeźby w Drewnie.
Pracownia Wikliny – Marek Czech,
Lubień 1045 – WIKLINIARSTWO
Marek Czech od 217 r. zajmuje się Wikliniarstwem. Techniki uczył się na warsztatach w Szkocji. Ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności korzystając z dostępnej literatury fachowej z całego świata.
W swoich pracach wykorzystuje wierzbę.
Prowadzi warsztaty wyplatania. Uczestnik Festiwalu ginących zawodów.
Janina Kowalczyk, Krzeczów 16
Wicie wianków komunijnych, okazjonalnych
Wyjątkowe wianki plecione z kwiatów wykonywanych własnoręcznie oraz z kwiatów i materiałów świeżych.
Jako jedyna w gminie wykonuje wieńce dożynkowe, często według własnych projektów.